Задухът е симптом, за който се търси по-често лекарска помощ, тъй като значително нарушава комфорта на живот на пациентите. Здравият човек има затруднение в дишането само при тежки физически усилия. Пациентите със сърдечни, белодробни и други заболявания имат задух при незначителни усилия, поради което те ограничават движенията, което допълнително влошава тяхното състояние.
Обикновено, за да си облекчат дишането, пациентите дишат по-често, по-повърхностно, но това води до повишаване съдържанието на СО2 в кръвта.
Причините за задуха може да се дължат на патологични промени в горните дихателни пътища, трахеята и големите бронхи. Обикновено задухът е инспираторен, съпроводен със стридор, което се дължи на високо съпротивление на въздушния поток в бронхите. Експираторният задух е характерен клиничен симптом на обструктивните белодробни заболявания: хронична обструктивна белодробна болест(ХОББ), бронхиална астма, емфизем и др.. Задух, сърцебиене, болка в гърдите, при наличие на теренен фактор: оперативна интервенция, тромбофлебит, наднормено тегло, хронична пулмопатия, тнасочва диагностичната мисъл към белодробен тромбоемболизъм. Пневмотораксът също причинява остър задух. Той се развива както при млади , така и при възрастни хора. Доказва се с рентгенография. По- често се развива при пушачите!
Хроничен задух, засилващ се при обичайно физическо натоварване може да се дължи и на сърдечни заболявания със сърдечна декомпенсация. Диагнозата се доказва чрез преглед, ЕКГ и рентгенография.
Задухът може да се дължи и на заболявания от други органи, извън гръдния кош: задух при остра и хронична анемия, задух при бъбречни и ендокринни заболявания, свързани с ацидоза.
В днешно време, когато хората са подложени на ежедневен стрес, все по- често се срещаме ние, белодробните специалисти с млади хора, които се оплакват от задух( невъзможност за пълноценно поемане на въздух), но при направеното функционално изследване и рентгенография, не установяваме заболяване от страна на белите дробове. Причината се състои в дисбаланс във функцията на дихателния център, който регулира ритъма на дишането. Важно е да се потърси помощта на белодробен специалист, за да се уточни причината и проведе лечение!