За записвания
тел: 02 973 36 06

Телефон за връзка:
02 973 36 06
Адрес на кабинета:
гр. София, ул. „Гео Милев“ 114,
(срещу този адрес е хлебарница Ни-кай, зад нея е кабинета в блок 47)
Кашлицата

е симптом, за който най- често пацентите влизат в аптеките и търсят помощ , затова се счита , че кашлицата е симптом, за който се харчат много пари, но не винаги се получава добър резултат. Всъщност кашлицата е сложен рефлекторен или волеви акт, чрез който се очистват дихателните пътища от чужди материи, включително вируси и бактерии. Известно е, че дихателната система има свои защитни механизми- механични, биохимични и имунологични. Изключително голямо значение имат ресничките на клетките, които покриват дихателните пътища, които извършват 1000- 1500удара в минута, което придвижва тънкия слой слузест секрет към устната кухина, върху който полепват инхалираните от въздуха частици. За съжаление, обаче под постоянното въздействие на цигарения дим върху ресничките при пушачите и пасивните пушачи те се парализират, в резултат на което вредните частици от въздуха проникват по- дълбоко в дихателните пътища, дразнят се рецепторите и тогава се появява кашлицата като очистващ механизъм. „ Тютюнджийската кашлица” обикновено е сутрешна, но с времето се проявява и по всяко време на денонощието. Изключително важно е активните и пасивните пушачи да проверяват веднъж в годината състоянието на белите си дробове чрез функционално изследване на дишането, а при проява на кашлица да потърсят навреме помощта на специалист по белодробни заболявания, тъй като зад маската на „ тютюнджийската кашлица” могат да се крият различни белодробни заболявания. Важно е, чрез прегледа и допълнителните изследвания да се установи причината за кашлицата и тогава да се лекува. Обикновено кашлицата е остра и хронична, когато продължава повече от 8 седмици. Най- честите причини за хроничната кашлица са: постназално стичане- при хронични синуити се стича секрет в гърлото, което води до кашлица. В 56% от случаите се наблюдяава при болни с кашлична форма на бронхиална астма, в 21% причините се дължат на връщане на стомашно съдържимо от стомаха към хранопровода, което по съседство дразни рецепторите в трахеята, а в 5% от случаите на хронична кашлица се дължат на тютюнопушене и хронична обструктивна белодробна болест. Важно е да се изключи като причина и приема на лекарства за кръвно налягане- АСЕ инхибитори.

Когато се установи, че кашлицата се дължи на ХОББ, лечението трябва да бъде комплексно- да се намали запушването на дихателните пътища чрез втечняване на секретите, овладяване на спазъма и възпалението на бронхите.

Запомнете добре! Кашлицата е симптом, който не трябва да се пренебрегва! Трябва навреме да се потърси помощта на белодробен специалист, за да се докаже причината и да се проведе адекватно лечение!