Повишената температура(фебрилитет) е чест симптом на разнообразни по същност заболявания. Нормалните стойности на телесната температура варират от 36.1 до 37.6 при орално измерване. При аксиларно измерване са с 0.7 градуса по-ниски.
Различават се два типа патологично повишена температура- треска и топлинни състояния( топлинен удар, слънчев удар и др.). Треската се причинява от т. нар. пирогенни вещества, които са с инфекциозен и неинфекциозен произход. Установено е, че всички пирогенни вещества повлияват терморегулаторния център не пряко, а посредством индуцирана от тях ендогенна пирогенна субстанция(днес е известно, че е идентична с интерлевкин1). Смята се, че интерлевкин1 индуцира синтеза на простагландините и по- специално на ПГЕ2. Интерлевкин1 при здрави хора не се установява, или е в минимални количества. Повишените му нива са сигурен показател за наличие на патологичен процес. Това се установява индиректно чрез ускорена СУЕ, левкоцитоза и повишени стойности на С-реактивен протеин. При силно изтощени хора, при пациенти със злокачествени заболявания, продукцията на интерлевкин1 е силно намалена.
Какви са биологичните ефекти на интерлевкин1?
В резултат на въздействието на интерлевкин1 върху хипоталамуса посредством стимулиране на простагландинЕ2 се повишава температурата(треска), проявява се сънливост и загуба на апетит, което вероятно е предпазен механизъм за организма, водещ до намаляване на физическата активност и на енергийните разходи. От жизнено важно значение за защитата на организма е стимулирането на имунната система от интерлевкин1. Трябва да се знае, обаче, че не всички ефекти на интерлевкин1 при фебрилна реакция повишават защитата на организма- например активността на естествените клетки-убийци съществено намалява при пирексия.
Със субфебрилна температура започват най-често пневмонии, причинени от стрептококи, микоплазма пневмоние и хемофилус инфлуенце. Редица клетъчно-пролиферативни заболявания на белите дробове още в началото протичат с различна степен на пирексия. При персистиране на субфебрилна температура след проведено антибиотично лечение е необходимо да се направят изследвания, с оглед изключване на туберкулоза на белите дробове.
Запомнете добре! При задържане на температура след остро вирусно заболяване до 3дни, задължително трябва да се потърси лекарска помощ за преценка необходимостта от антибиотик! Не разчитайте на самолечение! Ако температурата се задържи и на фона на антибиотичното лечение, незабавно трябва да се потърси помощта на специалист по белодробни болести(пулмолог), за уточняване на диагнозата и провеждане на лечение!